ROD Olszanka | Co i jak ubezpieczyć na działce
17268
post-template-default,single,single-post,postid-17268,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Co i jak ubezpieczyć na działce

Co i jak ubezpieczyć na działce

02.11.2017

Ubezpieczenie Altan – czy warto?

Wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku i zawodowych obowiązków to rzecz, na którą wyczekuje niemal każdy. Już od pierwszych wiosennych dni, pobyt w domku letniskowym staje się odskocznią od codziennych spraw.

W odróżnieniu od nieruchomości, w których przebywa się na co dzień, domek letniskowy narażony jest w większym stopniu na wystąpienie szkody.  Jako najczęstsze przyczyny szkód wymienia się pożar oraz zalanie – występujące częściej, jeśli mienie nie jest doglądane codziennie. Wyjeżdżając w pośpiechu najłatwiej zapomnieć o sprawdzeniu, czy wszystko zostało wyłączone bądź zamknięte. O ile skutki zalania przez otwarte okno można z czasem usunąć, to pożar może pozbawić nas całego dobytku. Niestety, zdarza się również, że straty w domkach letniskowych powodowane są przez ludzi. Włamania, poza kradzieżą rzeczy, wiążą się ze zniszczeniami, narażając nas na koszty naprawy – wymiany drzwi czy okien. Odpowiednie ubezpieczenie pozwoli zminimalizować straty, zapewniając  spokój nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Należy przy tym pamiętać, iż nieruchomość to nie tylko domek, ale również jego otoczenie –  pergola, ogród i płot okalający działkę. Dlatego właśnie warto działkę ubezpieczyć. Jak to zrobić? Najlepiej umówić się na spotkanie z agentem, a do spotkania – odpowiednio przygotować.

O co zapytać agenta?

Dla działkowców ROD Olszanka najważniejsze jest pytanie czy firma ubezpieczeniowa chroni domki letniskowe znajdujące się na terenie Rodzinnych Ogródkach Działkowych. Nie wszystkie firmy proponują takie ubezpieczenia.

Następnie trzeba ustalić czy możemy ubezpieczyć wszystkie obiekty, bez względu na materiały z których je wykonano. Niestety nie wszystkie domki można ubezpieczyć. Niektórzy ubezpieczyciele nie przyjmą do ubezpieczenia domku, który nie ma fundamentu, inne odmówią ubezpieczenia właścicielom domków drewnianych. Ważne, aby powiedzieć agentowi jeśli nasz domek jest drewniany, nie posiada fundamentów lub nie jest na trwale związany z gruntem. W większości, jeżeli mamy domek o konstrukcji drewnianej – musimy spodziewać się zwyżki składki za palną konstrukcję budynku.

Jeśli chcemy ubezpieczyć domek również od skutków kradzieży, należy spytać, jakie zabezpieczenia domku są wymagane. Najczęściej to zamki lub kłódki. Coraz rzadziej wymagane są kraty w oknach. Przed zawarciem umowy upewnijmy się, że nasz domek spełnia te wymagania.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na zakres ubezpieczenia. Najczęściej ubezpieczenie chroni nas od „ognia i innych zdarzeń losowych”. Warto sprawdzić, jakie dokładnie zdarzenia kryją się pod tym pojęciem. Czy Ubezpieczyciel będzie nas chronił w razie upadku drzewa na nasz domek? Czy pokryje szkody wyrządzone przez silny wiatr, gradobicia? Zalanie i pożar? A skutki wandalizmu?

Druga kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, to opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tzw. Wyłączenia odpowiedzialności. To opis sytuacji, w których Ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania. Najczęściej nie dostaniemy odszkodowania w razie wyrządzenia szkody umyślnie (przez nas samych) lub wskutek rażącego niedbalstwa. Niektórzy będą oczekiwali kompletnej dokumentacji – projektu domku, przeglądów okresowych (m.in. przeglądów kominiarskich) i od tego będą uzależniali wypłatę odszkodowania.

Zapoznanie się z warunkami jest niezwykle ważne.

Istotne jest również określenie wartości mienia, które chcemy ubezpieczyć. Suma ubezpieczenia jest określana w różny sposób: według wartości nowej (odtworzeniowej) albo rzeczywistej. Wartość nowa odpowiada kosztom przywrócenia mienia do poprzedniego stanu, a wartość rzeczywista to wartość nowa pomniejszona o zużycie techniczne danej nieruchomości. Ubezpieczenie według wartości odtworzeniowej jest więc bardziej opłacalne.

Co powinieneś wiedzieć?

Możliwość odpoczynku w komfortowych warunkach  jest priorytetem, w który inwestujemy. Jednak pobyt w domku letniskowym to nie tylko relaks – to również obowiązki, ciągła praca w środku i na terenie posesji. To z kolei może wiązać się z wypadkami, w których uszczerbek poniesiemy my, bądź nasi sąsiedzi. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie pakietowe, które zapewnia ochronę w każdym możliwym aspekcie.

W pakiecie można ubezpieczyć nie tylko domek letniskowy i nasz ogród, ale także wykupić ubezpieczenie NNW czy OC w życiu prywatnym. Dzięki NNW pokryjesz koszty leczenia i rehabilitacji w razie urazu doznanego w trakcie prac w ogródku, a OC w życiu prywatnym pomoże w razie wyrządzenia szkody innym osobom. To ubezpieczenie przyda się w wielu sytuacjach nie tylko na terenie działek – gdy dziecko grając w piłkę wybije szybę w domku obok, Twój pies ugryzie przechodnia, lub gdy przypadkowo zniszczysz mienie należące do sąsiada – wtedy Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.

Ubezpieczenie ma więc sens w dwojaki sposób – po pierwsze to ubezpieczenie naszego mienia, które pomoże w razie zniszczenia czy jego utraty. Drugi argument to ubezpieczenie OC, które będzie nas chroniło przed finansowymi konsekwencjami szkód, które wyrządzimy innym osobom – np. sąsiadowi. Warto zainteresować się taką formą zabezpieczenia. Dzięki niemu nasz wypoczynek będzie pewny i spokojny.

Od jakich wypadków można ubezpieczyć domki letniskowe?

Autorka artykułu 20 lipca 2017 roku była gościem Radia Gdańsk, gdzie jako ekspert odpowiadała radiosłuchaczom od jakich wypadków można ubezpieczyć domki letniskowe. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania  również tej audycji 

 

Kamila Lewnau,

jako Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Indywidualnych w STU ERGO Hestia SA zajmuje się tworzeniem oferty produktowej dla klientów indywidualnych.  Prywatnie od wielu lat jest związana z ROD Olszanka, najpierw przyjeżdżając na działkę rodziców, a od dwóch lat wraz z rodziną posiada działkę również w naszym ogrodzie.