ROD Olszanka | Od 20.09.2018 obowiązują nowe zasady segregacji odpadów
17534
post-template-default,single,single-post,postid-17534,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,boxed,,qode-theme-ver-10.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive
 

Od 20.09.2018 obowiązują nowe zasady segregacji odpadów

Od 20.09.2018 obowiązują nowe zasady segregacji odpadów

19.09.2018

Szanowni Działkowcy,

w dniu 20 września 2018 roku na terenie obu ogrodów ROD „OLSZANKA” w Olszance ulegają zmianie zasady segregacji odpadów. Podstawą prawną jest uchwała Nr XXIV/118/2017 Zgromadzenia Związku Gmin Wierzyca (ZGW) z dnia 29 września 2017 r., wynikająca z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. (DZ. U. 2017 poz. 19), która wprowadza w całym kraju jednolite zasady segregowania odpadów.

W związku ze zmianami, każdy działkowiec ma obowiązek segregować odpady i wyrzucać je wyłącznie do odpowiednich pojemników:

METAL I TWORZYWA SZTUCZNE –        POJEMNIK ŻÓŁTY /pojemnik żółty/

PAPIER –                                                              POJEMNIK NIEBIESKI

SZKŁO –                                                                POJEMNIK ZIELONY

ODPADY RESZTKOWE –                               POJEMNIK CZARNY

ponadto,

BIO ODPADY       –  utylizujemy we własnych kompostownikach,

NADGABARYTY – składamy w obszarze oznaczonym jako WYSTAWKA w ogrodzie OLSZANKA II, lub we własnym zakresie wywozimy do zakładu utylizacji zgodnym z naszym miejscem zamieszkania,

UBRANIA, POŚCIEL I BUTU – wrzucamy do kontenera PCK.

 

Klikając na obrazek powyżej lub tutaj znajdziecie Państwo szczegółowe zasady segregacji odpadów opracowane przez Związek Gmin Wierzyca.

Zgodnie z wytycznymi ZGW nie przewiduje się odstępstw od wyżej zaprezentowanych zasad segregacji. W przypadku niestosowania się do nich, należy brać pod uwagę następujące konsekwencje:

  1. W przypadku niewłaściwego segregowania odpadów, kontener nie zostanie odebrany do momentu odpowiedniego ich posegregowania przez administratora obiektu. Segregacja jednego kontenera odpadów przez ROD kosztuje dodatkowo 200 zł.
  2. Koszt wywiezienia jednego kontenera na odpady RESZTKOWE (POJEMNIK CZARNY) wynosi 405 zł za szt. (poprzednio 220 zł). Jeżeli ilość odpadów ZMIESZANYCH nie zmniejszy się w stosunku do roku obecnego, Zarząd ROD szacuje, że cena wywozu śmieci w roku 2019 wzrośnie o ok. 70%.
  3. Jednorazowy koszt uprzątnięcia śmieci pozostawianych poza pojemnikami obciąży budżet ROD dodatkową kwotą 200 zł, w związku z tym prosimy o umieszczanie śmieci wyłącznie wewnątrz pojemników bądź, w przypadku gabarytów, w obszarze PSZOK.
  4. W ogrodzie OLSZANKA II na okres zimowy zostanie ustawiony tylko jeden pojemnik czarny na odpady RESZTKOWE w miejsce dużego kontenera na odpady zmieszane. Duży kontener na odpady RESZTKOWE „wróci” w kwietniu 2019 roku, chyba że zostanie zaproponowany inny model odbioru odpadów resztkowych przez SUEZ. Jednorazowe opróżnienie dużego kontenera kosztować będzie 2625 zł (obecnie 1400 zł).

 

Zarząd ROD Olszanka uprzejmie prosi o zastosowanie się do nowych zasad narzuconych prze ZGW, poprzez segregowanie odpadów w momencie ich powstawania, wyrzucanie ich do odpowiednich pojemników oraz zaopatrzenie się w kompostowniki przez tych działkowców, którzy ich obecnie nie posiadają.

Zarząd ROD Olszanka